Pozdĺžne prasknutý necht (onychorrhexis)

Otázky týkajúce sa neustáleho pozdĺžneho praskania nechtov sú veľmi časté, a práve preto sme sa rozhodli napísať článok, ktorý sa tejto problematike podrobne venuje. Žiaľ, riešenie tohto problému je zložitejšie a náročné, pretože ide o celý komplex možných príčin, ktoré praskanie nechtov spôsobujú. 
Pozdĺžne prasknutý necht (onychorrhexis) môže vznikať z rôznych príčin a jeho riešenie závisí na identifikácii hlavného problému. 

 NAJČASTEJŠIE PRÍČINY POZDLŽNÉHO PRASKANIA NECHTU

  1. Mechanické poškodenie - Opakované traumy, napríklad používanie nechtov ako nástrojov, nesprávna manikúra alebo nadmerné používanie pilníkov pri odstraňovaní gélových produktov z povrchu nechtov.
  2. Dehydratácia nechtov - Nadmerné umývanie rúk, častý kontakt s chemikáliami, čistiacimi prostriedkami, detergentmi alebo acetónom.
  3. Nedostatok živín - Chýbajúce vitamíny a minerály, najmä vitamíny skupiny B, železo, zinok, biotín a vápnik.
  4. Starnutie - S vekom nechty prirodzene strácajú pružnosť a môžu byť náchylnejšie na praskanie a celkovo krehkejšie.
  5. Ochorenia
    Psoriáza: Môže ovplyvniť nechty a spôsobiť praskanie.
    Plesňové infekcie: Oslabujú štruktúru nechtu.
    Hypotyreóza: Znižuje kvalitu nechtov.
    Cukrovka alebo cievne ochorenia: Môžu zhoršiť krvný obeh a regeneráciu nechtov.
    Genetické predispozície: Niektorí ľudia majú od prírody slabšie nechty náchylné na praskanie.

Prevencia pozdĺžneho praskania nechtov 

Chráňte nechty:
Pri práci s chemickými čistiacimi prostriedkami počas upratovania používajte rukavice. Po ukončení práce si ruky vždy umyte vlažnou vodou spolu s kvalitným tekutým mydlom, ktoré nevysušuje pokožku, a ihneď ich vyživte kvalitným krémom s obsahom olivového oleja alebo urey.

.
.
.
.
.
.

Regenerácia nechtov:
Používajte pravidelne liečivú tekutinu v spreji Koloidné striebro a liečivú masť s obsahom koloidného striebra.

 

Pravidelná hydratácia a výživa nechtov:
Používajte kvalitné krémy na ruky, oleje na nechty a nechtovú kožičku, vrátane séra Gold elixir s obsahom keratínu, pantenolu a koloidného zlata.

.
.
.
.
 

Vyvážená strava:
Zaraďte do svojej stravy potraviny bohaté na biotín (vajcia, orechy, avokádo) a železo (listová zelenina, červené mäso).
Zvážte doplnky stravy, ak je vaša strava nedostatočná.

Zlepšenie techniky základnej manikúry:
Vyhnite sa používaniu ostrých nástrojov na kožičku a nechtové lôžko, používajte kvalitné profesionálne pomôcky vrátane zmäkčovača kožičky.

.
.
.
.

Používajte kvalitnú hypoalergénnu nechtovú kozmetiku:
Značky BIO NAILS alebo KINETICS - profesionálna nechtová kozmetika bez obsahu škodlivých a nešetrných látok, či už klasické laky na nechty a spevňovače alebo gélové produkty.
Pre praskajúce nechty je ideálna a veľmi vhodná aplikácia gél laku alebo gélovej modeláže. Táto úprava nechtov síce nevyrieši príčinu, ale esteticky nechty krásne upraví, zpevní a vyrieši ich vzhľad. Vždy je dôležité dodržiavať správne postupy pri aplikácii aj odstraňovaní.

Obmedzenie chemických vplyvov - vysušovanie nechtov 
Znížte frekvenciu používania odlakovačov obsahujúcich acetón a vyberte si šetrnejšie bezacetónové odlakovače, ktoré nechty nevysušujú.

.
.

Liečba pozdĺžneho praskania nechtov, ak je príčinou plesňové ochorenie:
Ak je príčinou praskania nechtov ochorenie (napr. psoriáza, plesne), je ideálne začať liečbu antimykotickými tekutinami a ďalšími produktmi, ktoré problém úplne vyriešia.

Skracovanie nechtov:
Ak sa rozhodnete pre prírodné nechty, udržiavajte ich krátke, aby sa minimalizovalo riziko ďalšieho praskania. Ideálne skracovanie je za pomoci profesionálneho pilníka jemnejšej alebo strednej hrubosti podľa tvrdosti nechtov.

.
.
.
.

Použitie nechtovej ochrany prstov:
Špeciálne nelepivé pružné náplasti môžu pomôcť mechanicky chrániť necht, ak nedorastie.

.

Doplnky stravy:
Zvážte biotínové prípravky, ktoré preukázateľne podporujú rast a pevnosť nechtov. Ďalej kremík a horčík, prípadne tekutý kolagén.

Pozdĺžne praskanie nechtov môže, ale samozrejme nemusí, signalizovať, že niečo nie je v poriadku. Preto je ideálne nájsť príčinu. Ak problém dlhodobo pretrváva, odporúčame konzultáciu s dermatológom alebo v prípade nôh podológom. Celkové vyšetrenie, aj v rámci prevencie, nikdy nie je na škodu :-))